Co to deska szalunkowa oraz gdzie się ją wykorzystuje?
Drewniane elementy są istotne nie tylko przy powstawaniu konstrukcji z drewna. Budowa domu to przykład, podczas którego drewno wykorzystuje się na więźbę dachową, do wykonania dekoracyjnych wykończeń czy organizacji przestrzeni ogrodowej. Jednym z popularnych produktów, jakie można znaleźć w tartaku są deski szalunkowe. Po co się je przygotowuje i czy mogą się przydać podczas budowy domu?
Deska szalunkowa ‒ co to jest?
Przygotowywanie szalunków, czyli szalowanie, to budowanie tymczasowej konstrukcji, której zadaniem jest nadanie odpowiedniej formy wylewanej masie betonowej. Szalowanie inaczej określa się mianem deskowania, ponieważ niezbędne do wykonania konstrukcji szalunkowych są właśnie deski szalunkowe. Drewno w takich sytuacjach sprawdza się idealnie, gdyż nie łączy się trwale z betonem. Z tego względu po jego zastygnięciu bez problemu deskę można oddzielić, wyczyścić i użyć ponownie.
Z czego powstają deski na szalunek?
Najczęstszym materiałem, z jakiego powstają deski szalunkowe jest drewno drzew iglastych, np. sosny czy świerku. Spełnia ono wszelkie niezbędne wymagania: jest odpowiednio twarde, wytrzymałe i sprężyste. Oczywiście między sosną i świerkiem istnieją pewne różnice: sosna jest drewnem, które wymaga impregnacji ze względu na dość duże zagęszczenie sęków, a co za tym idzie produkcji żywicy, która może osłabiać konstrukcję elementów drewnianych; świerk z kolei jest mniej „sękowy”, ale za to trudniej go porządnie zaimpregnować.
Jak sama nazwa wskazuje, deska szalunkowa wykorzystywana jest do tworzenia szalunków. Na placu budowy znajdziesz ją przy powstawaniu fundamentów, podłóg, stropów, a nawet ścian. Warto jednak wiedzieć, że zastosowanie desek szalunkowych jest znacznie bardziej rozległe. Do czego zatem jeszcze można wykorzystać ten drewniany element?
- Ogrodzenia. Nie tylko domy, ale i ogrodzenia wymagają utworzenia formy na mieszaninę betonu. Deska szalunkowa sprawdza się w takich sytuacjach doskonale.
- Deskowanie dachu. Deskę z szalunku warto zastosować na dachu podczas wzmacniania więźby dachowej. A zatem taki element nadaje się nie tylko do tworzenia konstrukcji tymczasowych uzupełnianych betonem.
- Palety i skrzynie. Niewielkie struktury, służące do przechowywania, magazynowania czy transportowania w przemyśle i nie tylko, jak najbardziej mogą powstawać z desek szalunkowych.
- Meble. Potrzebujesz lekkich mebli do ogrodu lub na taras i, co ważne, chcesz je wykonać według własnego pomysłu? Deska szalunkowa jest rozwiązaniem, które sprawdzi się także w przygotowaniu prostych stołów, ław, ławek, a czasem i nieco bardziej złożonych konstrukcji meblarskich.
- Zabezpieczenia. Nieważne, czy chcesz zabezpieczyć rabatę przed wchodzeniem na nią czy potrzebujesz wzmocnić skarpę, by nie osuwała się z niej ziemia ‒ deska szalunkowa jest Twoim sprzymierzeńcem. Przyda się także w momencie konstruowania zabezpieczeń przy wykopach czy najzwyklejszej organizacji przestrzeni ogrodowej.
- Mniejsze konstrukcje w ogrodzie. Takie jak baseny, tarasy i altany ‒ w tych przypadkach deski szalunkowe również mogą okazać się niezwykle przydatne.
Jak widać, deska szalunkowa może przydać się na taras, na budowę domu, może być elewacyjna, ale też wielu fachowców wykorzystuje ją do deskowania dachu. Oprócz tego odkrywa ważną rolę poza aspektami budowlanymi i może być używana wielokrotnie.
Deska szalunkowa impregnowana
Jeśli deska szalunkowa, nawet stosowana w konstrukcjach tymczasowych (fundamenty mogą schnąć nawet blisko miesiąca), będzie przez długi czas wystawiona na ciągłe działania warunków atmosferycznych, a przy okazji będzie stykać się z ziemią, warto postawić na rodzaje impregnowane. Impregnacja ochroni drewno przed wilgocią, mrozem i negatywnym wpływem szkodników, dzięki czemu deska szalunkowa zachowa swój pierwotny kształt i mocne właściwości.
Wymiary desek szalunkowych
Na rynku można spotkać wiele desek szalunkowych, różniących się między sobą przede wszystkim wymiarami. Zwykle do szalunków używa się desek o grubości od 25 mm do około 32 mm. Jeśli chodzi o szerokość, można znaleźć deski szalunkowe szerokie na 10 cm czy 15 cm. W zasadzie przyjmuje się, że szerokość najczęściej znajduje się w przedziale od 10 do kilkunastu centymetrów. Długość desek szalunkowych, najczęściej kilkumetrowa, może zostać bez problemu dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta. W Drew Tartak dosyć często sprzedajemy deski szalunkowe o długości 3 m.
Przy okazji wątku związanego z wymiarami desek szalunkowych warto wspomnieć o specyficznym ich rodzaju ‒ desce calówce. Jest ona produktem ubocznym, powstającym przy obróbce materiału drzewnego, natomiast świetnie nadaje się do wykonywania szalunków i tego typu konstrukcji. Deska calówka ma znacznie więcej czarnych sęków, jak również może posiadać resztki kory. Grubość deski calówki ma właśnie około 2,5 cm, natomiast szerokość i długość mogą być zmienne w zależności od obrabianego materiału.
Deska szalunkowa ‒ cena
Ile kosztują deski szalunkowe? Jak to zwykle bywa, cena za 1 m³ drewnianej deski szalunkowej w tartaku jest uzależniona od kilku czynników: liczą się wymiary, impregnacja, rodzaj drewna, a także jakość. Nieco inne koszty poniesiemy za suchą deskę calówkę, która mimo wszystko w tartaku jest produktem ubocznym, a inną kwotę zapłacimy za pełnowartościową deskę szalunkową, nawet o podobnej grubości ‒ 25 mm. Kubik desek szalunkowych może zatem cenowo oscylować w granicach od kilkuset złotych do ponad tysiąca.
Bądźmy w kontakcie!
Czekamy po drugiej stronie!
Kamil, Obsługa klienta
Deski szalunkowe w Drew Tartak ‒ zapraszamy Tarnów i nie tylko!
Bardzo dobrej jakości tarcicę szalunkową możesz znaleźć w tartaku Drew Tartak, który posiada siedzibę w Tarnowie. Co ważne, działamy na terenie całej Polski, więc jeśli potrzebujesz dowiezienia drewna na drugi jej koniec ‒ dla nas nie stanowi to problemu! Wśród nowości w ofercie naszej firmy znajdziesz także usługi ciesielsko-dekarskie, które pozwolą Ci oddać całą budowę dachu w ręce doświadczonej ekipy specjalistów. Pomożemy Ci wznieść konstrukcję, ale i pokryć ją, wedle Twojego projektu. Skontaktuj się z Kamilem ‒ naszym przedstawicielem ‒ powiedz, czego potrzebujesz, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną wycenę. Do usłyszenia!