Czym jest drewno C24?
Jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych w Polsce, ale i w Europie, jest właśnie drewno o klasie C24. Podczas wybierania drewna na konstrukcję dachu, stropów czy innych elementów budynku, warto wziąć pod uwagę właśnie klasę drewna, która odnosi się do jego wytrzymałości, co w przełożeniu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i trwałość budynku. Sprawdźmy zatem, czym jest dokładnie drewno C24, co je charakteryzuje oraz dlaczego jest tak popularne przy budowie domu.
Wyobraź sobie taką sytuację: jedziesz do tartaku i mówisz, że poszukujesz drewna, które będzie odpowiednie do zastosowania w konstrukcji Twojej budowy. Potrzebujesz takiego drewna, z którego wykonasz więźbę dachową, strop oraz ściany szkieletowe. Jednym słowem musi być to produkt odporny na obciążenia, gwarantujący solidne i trwałe podstawy dla Twojego domu. Pracownik tartaku od razu prezentuje Ci drewno konstrukcyjne C24.
Jest to rodzaj drewna iglastego, które starannie wyselekcjonowano i sklasyfikowano właśnie pod kątem wytrzymałości, czego symbolem jest oznaczenie C24.
Klasa drewna C24 ‒ co oznacza i co mówi o drewnie?
Klasy drewna dzielimy symbolami na C ‒ dla drewna iglastego oraz D ‒ dla drewna liściastego. Ta kategoryzacja ma na względzie określenie konkretnych cech poszczególnych kawałków drewna, odnoszących się do wytrzymałości na zginanie, rozciąganie i ściskanie. Konkretne klasy oznaczają również, jaka jest gęstość drewna oraz jego sprężystość. Wszystkie te parametry można znaleźć w europejskim standardzie PN-EN 338. C24 jest jedną z najwyższych klas dostępnych dla drewna konstrukcyjnego. Dzięki niej wiemy, że takie drewno jest odporne na zginanie o sile 24 MPa na milimetr kwadratowy. Oznacza to, że jeden centymetr kwadratowy wytrzymuje obciążenie o ciężarze blisko 250 kg.
Wśród popularnych klas drewna konstrukcyjnego dostępnego w polskich tartakach znajduje się jeszcze klasa o symbolu C27. Niektórzy zastanawiają się, jaka jest różnica między C24 a C27. Otóż analogicznie do klasy C24, ta druga charakteryzuje się wytrzymałością na zginanie o sile nacisku w wysokości 27 MPa. Obie klasy nadają się zatem bardzo dobrze do tworzenia konstrukcji, w których trwałość i bezpieczeństwo to kluczowe cechy. W Polsce wyższe klasy drewna iglastego są bardzo rzadko spotykane.
Bądźmy w kontakcie!
Czekamy po drugiej stronie!
Kamil, Obsługa klienta
Wybierając drewno konstrukcyjne, warto zwrócić uwagę, czy na to drewno został wydany certyfikat. Po pierwsze szukaj oznaczenia CE, które nawiązuje do spełniania norm zawartych we wcześniej wspomnianym standardzie PN-EN 338. Certyfikacja drewna C24 pokazuje, że na pewno spełnia ono rygorystyczne normy jakościowe, a Tobie daje pewność, że materiał z powodzeniem można wykorzystać w budowie konstrukcji domu i nie tylko.
Inne certyfikaty, np. FSC, którym w Drew Tartak również możemy się pochwalić, gwarantują, że drewno pochodzi z legalnych i zrównoważonych źródeł. Ma to niewątpliwe znaczenie w kontekście ochrony środowiska.
W tradycyjnych dachach spadzistych murłata jest jednak niemal zawsze stosowana, ponieważ połączenie krokwi na zasadzie drewno-drewno jest dużo łatwiejsze i wygodniejsze, niż łączenie każdej krokwi z belką żelbetową. Dodatkowo ułożenie żelbetu w formie belki o kwadratowym przekroju tak, aby zapewnić idealne wyrównanie, jest dosyć sporym wyzwaniem. Łatwiej jest wyrównać takie miejsce belką drewnianą.
Drewno KVH czy C24?
Najczęściej drewno konstrukcyjne jest drewnem litym. Można się jednak spotkać z produktem o wysokiej jakości, który jest klejony i powstaje na zasadzie łączenia krótszych belek przy pomocy mikrowczepów ‒ to właśnie drewno konstrukcyjne KVH. Dzięki takiej technologii jesteśmy w stanie uzyskać praktycznie każdą długość elementu drewnianego. Proces ten zapewnia też większą stabilność wymiarową oraz odporność na odkształcenia, co jest niezwykle istotne przy dłuższych elementach.
Drewno konstrukcyjne C2 ‒ cena
Cena drewna konstrukcyjnego C24 za m³ może różnić się w zależności od wielu czynników. Wśród nich znajduje się rodzaj drewna, a co za tym idzie jego dostępność na rynku, wymiary elementów drewnianych, a także kwestia tego, czy drewno zostało zaimpregnowane, czy nie. Porównując do innych, niższych klas drewna, z pewnością zobaczymy różnicę w kosztach i okaże się, że drewno konstrukcyjne jest materiałem droższym. Jednak pamiętaj ‒ to inwestycja, która przełoży się na większą wytrzymałość i trwałość konstrukcji.
Drewno konstrukcyjne C24 ‒ wymiary
Standardowa długość drewna konstrukcyjnego litego oscyluje zwykle w granicach do 6 metrów. W naszym tartaku deski o właśnie takiej długości dostaniesz bez problemu. W przypadku grubości desek mamy do zaoferowania dwie wartości: 45 lub 60 mm. Nie podajemy drugiego wymiaru, gdyż przekroje elementów drewna konstrukcyjnego są kwadratowe. Warto też dodać, że obróbka drewna C24 zakłada czterostronne struganie, a każdy element ma odpowiedni poziom wilgotności (16-18%) osiągnięty drogą suszenia komorowego.
Płatew to również pozioma belka, która biegnie równolegle do kalenicy i podpiera krokwie na całej długości dachu. Jest więc to belka, która jest równoległa do boku, na którym mocuje się murłatę. Kluczową różnicą jest zatem umiejscowienie obu belek. Murłata jest montowana na ścianach nośnych, a płatew rozciąga się przez środek konstrukcji dachu. Głównym zadaniem płatwi jest natomiast wspieranie krokwi, ale też częściowe odciążanie murłaty. Patrząc zatem na funkcje obu belek, możemy dostrzec pewne podobieństwa i zasadę uzupełniania się ich ról.
Ciężar drewna struganego C24
Przy projektowaniu konstrukcji zakładających wykorzystanie drewna, bardzo ważnym parametrem jest jego ciężar. I wie to każdy dobry projektant. Średnio ciężar metra sześciennego drewna iglastego w klasie C24 wynosi około 450-500 kg. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że liczby te mogą się nieco różnić w zależności od gatunku drewna, a przede wszystkim od jego wilgotności. Dla utrzymania optymalnej wartości ważne jest to, jak dobrze drewno zostało wysuszone przed zakupem oraz jak później będzie przechowywane.
Drewno konstrukcyjne w Drew Tartak
Jednym z ważniejszych punktów oferty naszego tartaku jest właśnie dostęp do wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego C24. Jest to doskonały wybór dla każdego, kto szuka materiału odpowiedniego dla stabilnych i trwałych konstrukcji. Skontaktuj się z naszym doradcą, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie drewno możemy Ci zagwarantować już dzisiaj!