Gdzie kupić palety drewniane?
Drewniane palety znajdują szerokie zastosowanie zarówno w branży wnętrzarskiej, magazynowej, transportowej czy w handlu. Ich ogromnym plusem jest możliwość ponownego wykorzystania, a to dzięki sporej wytrzymałości, którą charakteryzują się palety o różnych możliwościach udźwigu. Wybierając palety drewniane, sprzyjamy też naturalnemu środowisku.
Skoro korzystanie z palet drewnianych przynosi tak wiele korzyści, sprawdźmy kilka bardziej szczegółowych informacji w ich kontekście.
Z jakiego drewna są palety?
Najczęściej wybieranym drewnem wykorzystywanym do produkcji palet jest drewno iglaste, które w zależności od konkretnego gatunku charakteryzuje się konkretnymi cechami.
- Drewno sosnowe ‒ jest łatwo dostępne, lekkie i proste do przetworzenia.
- Drewno jodłowe ‒ oprócz lekkości ma tę zaletę, że jest odporne na ściskanie.
- Drewno świerkowe ‒ jest surowcem powszechnie dostępnym, łatwym do obróbki, ale i utrzymującym stabilnie swoje wymiary. Mimo że nie należy do najtwardszych gatunków, jego wytrzymałość jest wystarczająca szczególnie przy użyciu do produkcji palet na produkty w miarę lekkie.
- Drewno modrzewiowe ‒ to gatunek dość odporny na działanie czynników atmosferycznych. Ten rodzaj drewna chętnie się wykorzystuje wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na większą odporność na wilgoć.
Oczywiście na rynku mogą się pojawić palety wykonane z drewna drzew liściastych, np. brzozy, dębu, klonu czy topoli
Wymiary palety drewnianej
Palety drewniane można spotkać w różnych wymiarach: małych i dużych ‒ w zależności od zastosowania, a także o różnych możliwościach wagowych. Najpopularniejsza jest europaleta, która charakteryzuje się wystandaryzowanym rozmiarem: 1200 mm × 800 mm × 144 mm. Takie rozwiązanie sprzyja swobodnemu przepływowi towarów transportowanych przez różnych przewoźników międzynarodowych. W momencie załadunku czy rozładunku towarów nie ma problemu z obsługą takich palet przez powszechne wózki widłowe.
Wśród innych pozostałych rodzajów palet drewnianych można znaleźć:
- paletę przemysłową – o wymiarach 1200 mm × 1000 mm;
- europaletę EUR3 – 1000 mm × 1200 mm × 144 mm;
- półpaletę EUR6/EPAL6 – w rozmiarze 800 mm × 600 mm × 144 mm;
- palety na kontenery – o wymiarach bardziej kwadratowych: 1135 mm × 1133 mm.
Oprócz takich popularnych rodzajów palet drewnianych w branży chemicznej spotyka się palety o rozmiarach indywidualnie dostosowywanych do transportowanych ładunków. Również w tartaku Drew Tartak jesteśmy w stanie przygotować dla Ciebie palety drewniane na wymiar ‒ takie, jakich aktualnie potrzebujesz.
Palety drewniane ‒ cena
Szacuje się, że średni koszt jednej palety to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Konkretna cena za paletę drewnianą jest uzależniona od jej rozmiaru, ale także od zastosowanego do jej produkcji drewna. Na koszt jednej palety wpływa także rodzaj produktu: i tak przykładowo paleta przemysłowa (którą określa się nieraz mianem jednorazowej i mniej wytrzymałej) jest raczej tańszą opcją niż europaleta w standardowym w wielu krajach wymiarze.
Czynnikiem podwyższającym i cenę, i jakość jest też zabezpieczenie palet drewnianych środkiem impregnującym. Jeśli jednak zamierzasz wykorzystywać daną partię wielokrotnie, warto zadbać o to, by drewno było chronione zarówno przed szkodnikami, jak i warunkami atmosferycznymi. O różnych rodzajach impregnacji drewna możesz przeczytać w innym artykule na naszym blogu.
Skąd wziąć palety drewniane?
Gdzie można kupić palety drewniane. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest nabycie ich bezpośrednio w tartaku. To gwarancja jakości, a także zrównoważonego wykorzystania zasobów drewna.
W Drew Tartak sprzedajemy nowe palety drewniane wyłącznie w formie B2B. Zapraszamy więc do współpracy klientów potrzebujących hurtowe ilości palet drewnianych. Wśród dotychczasowych branż, których przedstawiciele zamówili u nas palety z drewna, znalazły się firmy:
- transportowo-logistyczne ‒ wszędzie tam, gdzie składuje się i/lub przewozi rozmaite ładunki różnymi środkami transportu: samochody dostawcze, ciężarowe, pociągi, a nawet statki ‒ w ramach zabezpieczenia przewożonych nimi produktów korzysta się z palet drewnianych;
- zajmujące się dystrybucją w handlu detalicznym ‒ transport towarów przeznaczonych do sprzedaży, między magazynem a sklepem, również wymaga zabezpieczenia przewożonych produktów; w samych zaś sklepach czy marketach wszelkie produkty przechowuje się także na paletach;
- z obszaru przemysłu budowlanego ‒ do przewożenia mniejszych elementów budowlanych, części maszyn lub rozmaitych surowców budowlanych;
- rolnicze ‒ palety drewniane w tym przypadku odnajdują zastosowanie zarówno w przewozie, jak i przechowywaniu produktów rolnych;
- chemiczne ‒ te z kolei wykorzystują palety drewniane do bezpiecznego przechowywania i transportu produktów farmaceutycznych i kosmetycznych.
Najlepsze palety drewniane w Drew Tartak!
Szukasz dostawcy, który przygotuje dla Ciebie komplet palet drewnianych w określonym wymiarze i do konkretnego celu? Takiego, który zadba o ich zaimpregnowanie, by mogły służyć przez dłuższy czas w ramach Twojego biznesu? W naszym tartaku, oprócz tych korzyści, będziesz mieć okazję do spotkania specjalistów, którzy doradzą Ci, jakie drewno na paletę dla Ciebie będzie najbardziej optymalne pod kątem wytrzymałości oraz oszczędności finansowych. Zapraszamy Cię do kontaktu telefoniczno-mailowego, a potem do odwiedzin na ziemi tarnowskiej!
Bądźmy w kontakcie!
Czekamy po drugiej stronie!