Jak zabezpieczyć palisady drewniane?
Produktami wykonanymi z drewna, które praktycznie stale wystawia się na działanie czynników atmosferycznych, są palisady. Pasują zarówno do ogrodów nowoczesnych, ale i tych klasycznych. Nasi klienci znajdują dla nich rozmaite zastosowanie. Wielu jednak zastanawia się, co zrobić, by palisady z drewna służyły jak najdłużej. Dzisiaj dzielimy się praktycznymi wskazówkami, które pozwolą Ci cieszyć się widokiem zdrowych i estetycznych palisad przez wiele lat.
Palisady w ogrodzie
Tutaj pojawiają się najczęściej i znajdują szerokie zastosowanie. Ogrodzenia, kształtowanie terenu ogrodu, tworzenie różnych poziomów rabat, schodków, ale też podpórek, doniczek i ogólnie drewnianego wykończenia. Zdarza się, że palisady służą też do konstruowania krzeseł czy stołów ogrodowych. O tym, gdzie wykorzystać palisady drewniane, możesz więcej przeczytać w innym artykule na naszym blogu.
Wysoka i niska palisada drewniana ‒ którą trzeba chronić?
W zależności od miejsca wykorzystania na palisadę mogą oddziaływać inne czynniki, które stopniowo będą ją niszczyły. Wysokie, długie palisady zwykle są wykorzystane do produkcji mebli ogrodowych, huśtawek czy drewnianego wykończenia tarasów. Jeśli przedmiot wykonany z palisady znajduje się pod zadaszeniem, ma większe możliwości zachowania trwałości i pierwotnego wyglądu przez dłuższy czas. Niskie palisady z kolei często stosuje się do odgradzania rabat, ścieżek ogrodowych czy tarasów ziemnych. Kontakt z podłożem i stała ekspozycja na wilgoć w różnej postaci nie ułatwiają im funkcjonowania. Jednak bez względu na wielkość każdą palisadę dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć jeszcze przed jej zastosowaniem.
Jak zrobić palisadę drewnianą?
Drewniane palisady ogrodowe mają zwykle kilka typowych elementów. Są to najczęściej paliki w kształcie walca o rozmaitej grubości i różnej długości. Te wymiary dobiera się adekwatnie do zastosowania. Cechą charakterystyczną palisad stosowanych w ogrodzie jest zaostrzona jedna strona, umożliwiająca bezproblemowe wbicie palisady do podłoża. Oprócz tego, jak zrobić palisadę z drewna, warto zastanowić się, jak ją zabezpieczyć przed zbyt wczesnym rozkładem.
Negatywne czynniki wpływające na drewno palisady
Drewno jest materiałem, który po pewnym czasie ulega naturalnemu rozkładowi. Jeśli jednak zdamy sobie sprawę z tego, na co jest narażona palisada i czego nie będzie lubiło drewno, z którego jest zbudowana, łatwiej będzie nam zaplanować proces przygotowania jej do użytku, a także regularnego dbania o jej stan.
Wśród czynników, które przyspieszają psucie się drewnianych palisad znajdują się:
- wilgoć ‒ pod różnymi postaciami: począwszy od wilgotnego powietrza, przez deszcz, śnieg, a skończywszy na bliskości stałych zbiorników wodnych;
- mróz ‒ skoro śnieg, to i mróz niezbyt dobrze przyczynia się do trwałości drewna;
- promieniowanie UV ‒ jak się okazuje żadna skrajność nie jest rewelacyjna i pod wpływem promieni słonecznych nasze drewniane konstrukcje również ulegają degradacji;
- szkodniki ‒ wszelkie robaczki, które popularnie nazywamy kornikami zjadającymi drewniane elementy oczywiście także nie będą sprzymierzeńcami długotrwałej wytrzymałości palisady drewnianej;
- grzyby i pleśń ‒ a skoro o czynnikach biologicznych mowa, to nie sposób pominąć tę część przyrody: takie naturalne „szkodniki” zatrważająco przyspieszają procesy gnilne rozkładające kawałki drewna wykorzystane w ogrodzie.
Czym i jak zabezpieczyć drewniane paliki?
Wiedząc, co może zaatakować drewnianą palisadę, dobrze jest opracować strategię ochronną. Wśród pomysłów, dzięki którym Twoja palisada zachowa dłużej swój pierwotny wygląd, warto podkreślić następujące.
- Wybór odpowiedniego rodzaju drewna. To podstawa. Jeśli korzystasz ze sprawdzonego dostawcy drewna, takiego jak Drew Tartak, możesz liczyć na pomoc ekspertów w doborze materiału adekwatnego do Twojego zapotrzebowania. W naszym tartaku otrzymasz palisady z drewna sosnowego, świerkowego, a nawet kasztanowego.
- Drewno powinno być możliwe gładkie. To również element, o który może zadbać za Ciebie dostawca drewna. Materiał. Jaki otrzymujesz z Drew Tartak będzie odpowiednio wysuszony, a także wygładzony.
- Impregnacja to milowy krok w wydłużeniu trwałości palisady. Chroni ją przed działaniem grzybów, pleśni, szkodników oraz przed promieniowaniem UV. Rodzajów impregnacji jest wiele. Możesz wykonać ten proces samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych na rynku preparatów ochronnych lub powierzyć go nam. W Drew Tartak zapewniamy profesjonalną impregnację ciśnieniową III i IV klasy drewna palisadowego.
- Konserwuj regularnie. Każde drewno, nawet to idealnie przygotowane do kontaktu ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, będzie wymagało po pewnym czasie ponownej impregnacji. Wówczas warto pokryć drewniane elementy preparatem w stylu lakierobejcy.
- Ogranicz kontakt z ziemią. Oczywiście w miarę możliwości. Jeśli jest szansa, by palisada nie dotykała gleby i była od niej oddzielona jakąś podkładką, wykorzystaj to. Takie rozwiązanie na pewno spowolni procesy gnilne. Jeżeli jednak wiesz, że kontakt z ziemią jest konieczny, zadbaj o porządną impregnację palisady.
Nie ma możliwości, by całkowicie zatrzymać niszczenie, korozję biologiczną materiału drewnianego wystawionego na bliski kontakt z naturą. Istnieje jednak szereg sposobów, które pomagają sprawić, aby proces ten skutecznie zwolnić. Jeśli szukasz sprawdzonego drewna na palisady (i nie tylko), które będzie już odpowiednio przygotowane do zastosowania w ogrodzie, skontaktuj się z naszym konsultantem. Zawsze chętnie doradzimy, które gatunki do jakich prac jest najlepiej wybrać, a także przedstawimy Ci korzystną ofertę cenową. Przekonaj się!
Bądźmy w kontakcie!
Czekamy po drugiej stronie!