Jak zrobić dach czterospadowy?
W kategorii dachów czterospadowych mieszczą się zarówno dachy kopertowe, w których wszystkie cztery połacie są jednakowe, jak i łamane dachy mansardowe. Którykolwiek wybierzemy, bez wątpienia osiągniemy atrakcyjny wizualnie efekt, jednak budowa dachu czterospadowego to wcale nie takie łatwe zadanie. W niniejszym artykule omówimy ją krok po kroku i podpowiemy, na co zwrócić uwagę, podejmując współpracę z dekarzem.
Dach czterospadowy ‒ konstrukcja
Cztery połacie i jeden wspólny szczyt ‒ tak, w uproszczeniu, wygląda szkielet dachu czterospadowego. Jak zbudować dach czterospadowy? Jest to wieloetapowy proces, do którego należy się dobrze przygotować: zaznajomić z wytycznymi, obliczyć powierzchnię, przemyśleć konstrukcję, wybrać pokrycie i elementy wykończenia. Wszelkie niezbędne informacje znajdziemy w projekcie ‒ od jego uważnego przestudiowania należy zatem rozpocząć.
Aby omówić konstrukcję dachu czterospadowego krok po kroku, warto spojrzeć na rzut i określić, z jakim typem więźby mamy do czynienia.
Dach czterospadowy ‒ więźba i jej rodzaje
Konstrukcja dachu czterospadowego opiera się na więźbie:
- krokwiowej ‒ zbudowanej z par krokwi, które stabilizują szkielet;
- lub płatwiowo-kleszczowej ‒ takiej, która równomiernie przenosi obciążenie na budynek, dlatego jest odpowiednia dla dużych dachów (ponad 11 m rozpiętości).
Odpowiednio wykonana więźba dachowa wpływa na stabilność konstrukcji, jej bezpieczeństwo, a także estetykę. To zadanie najlepiej powierzyć profesjonalistom, którzy nie tylko wiedzą, jak wykonać dach czterospadowy, ale także jakich materiałów do tego użyć.
Bądźmy w kontakcie!
Czekamy po drugiej stronie!
Kamil, Obsługa klienta
Co zatem składa się na dach czterospadowy?
- 4 połacie ‒ płaszczyzny pokryte np. dachówką lub blachą;
- kalenica ‒ w dachu czterospadowym to jego najwyższy punkt;
- naroże ‒ krawędzie boczne;
- okap ‒ krawędź dolna;
- kosz dachowy ‒ krawędź wklęsła.
Oprócz tego komin, rynny, ewentualne lukarny czy okna dachowe ‒ o tym wszystkich elementach należy pamiętać, odpowiadając na pytanie, jak zbudować dach czterospadowy i planując jego kosztorys.
Kąt nachylenia dachu czterospadowego
Spadzistość dachu wpływa na jego wytrzymałość, ma znaczenie w przypadku odprowadzania wód opadowych, a także przy obliczaniu efektywności energetycznej budynku. Do najczęściej występujących należą dachy czterospadowe o kącie nachylenia 25, 30 oraz 35 stopni. Umiarkowanie stromy dach pozwala na zastosowanie rozmaitych form pokrycia. Sprawdź, czy dla Twojej okolicy opracowano plan zagospodarowania przestrzennego ‒ prawdopodobnie znajdziesz w nim wytyczne, w tym również dopuszczalne kąty nachylenia dachu czterospadowego.
Jak obliczyć powierzchnię dachu czterospadowego?
Chcesz wiedzieć, ile dachówki zamówić albo jak wycenić robociznę? W obu przypadkach przyda się znajomość powierzchni dachu. Konieczne będzie obliczenie pól powierzchni poszczególnych połaci. Potrzebne będą wymiary krawędzi, a także kąt nachylenia. Przy obliczeniach należy uwzględnić także ewentualne lukarny, okna dachowe i jaskółki.
Dach czterospadowy ‒ projekt to podstawa!
Na wszystkie wyżej postawione pytania odpowiedzi udzieli dobry projekt. Możesz kupić gotowy projekt domu, który zawiera projekt dachu czterospadowego. Jeśli architekt przygotowuje dla Ciebie projekt indywidualny, otrzymasz osobny dokument z rzutami górnej części budynku. Masz jeszcze jedną opcję ‒ zamówić projekt dachu czterospadowego w firmie takiej jak nasza, która oferuje kompleksowe usługi ciesielsko-dekarskie: od profesjonalnego planu, uwzględniającego Twoje oczekiwania oraz regulacje prawne, przez dostarczenie wysokiej jakości materiałów, po wykonanie.
Wycena dachu czterospadowego
Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje dach czterospadowy. Wszystko zależy od konkretnego projektu: czy mamy do czynienia z dachem kopertowym, czy będą tzw. „jaskółki”, czy kryjemy blachą czy dachówką, jak duży jest budynek…
Jedno jest pewne. Na budowie dachu nie warto oszczędzać, zwłaszcza na jakości materiałów (zarówno pokrycia, jak i np. belek na więźbę). Dobrze wybrać godnego zaufania dostawcę, który zatroszczy się o wysoki standard surowca, a także przygotuje uczciwą wycenę.
Co zatem warto uwzględnić, opracowując kosztorys dachu czterospadowego?
Dach czterospadowy ‒ cena zależy od...
Na to, ile sumarycznie kosztuje budowa dachu czterospadowego, wpływają:
- materiał pokrycia;
- powierzchnia dachu;
- poziom skomplikowania konstrukcji;
- koszt robocizny.
Koszt budowy dachu czterospadowego może różnić się w zależności od regionu, dlatego czasem warto szukać dalej niż najbliższa okolica i porównać ze sobą otrzymane oferty.
O co jeszcze pytają nas klienci?
Jaki jest koszt dachu czterospadowego z dachówki?
To dość droga, ale coraz bardziej doceniana wersja pokrycia. Dachówka jest wyjątkowo odporna na działanie warunków atmosferycznych i inne uszkodzenia. Nie sposób też odmówić jej wyjątkowych walorów estetycznych. Zastanawiając się nad kosztem dachu czterospadowego z dachówki, trzeba wziąć pod uwagę cenę materiału za m² oraz tzw. robociznę, czyli koszt wykonania.
Jaki jest koszt dachu czterospadowego o wielkości 200 m²?
Jeśli znamy powierzchnię dachu, a klient zdecydował o formie jego pokrycia, łatwo i szybko przygotujemy wycenę w oparciu o bieżące ceny materiałów. Zależy nam na przejrzystej współpracy i wzajemnym szacunku, dlatego nie ukrywamy kosztów i doradzamy najlepsze rozwiązania, także dla dużych dachów (powyżej 200 m²).
Jaka dachówka na dach czterospadowy?
Chętnie doradzimy, jaką dachówkę wybrać, jeśli klient nie ma jeszcze własnych preferencji. Rodzaj pokrycia dachowego najlepiej dobrać do charakteru budynku. Nieco inna dachówka sprawdzi się na nowoczesnej bryle, a inna na domu w klasycznym stylu dworkowym. Skontaktuj się z nami, a porozmawiamy o dostępnych rozwiązaniach, w tym ‒ kwestii często poruszanej przez klientów ‒ blachodachówce na dach czterospadowy jako ewentualnej alternatywie.
Podbitka na dachu czterospadowym ‒ z czego ją wykonać?
Polecamy drewno (sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe) ‒ trwały, ponadczasowy, estetyczny i naturalny materiał. Drewnianą podbitkę dachową łatwo odnowić, nic nie stoi też na przeszkodzie, by przemalować ją w dowolnym momencie i zmienić nieco charakter budynku.