Jak zrobić dach dwuspadowy?
Najczęściej spotykanym rodzajem dachów w domach jednorodzinnych jest dach dwuspadowy. Charakteryzuje się on prostą konstrukcją i klasycznym designem. To prawdopodobnie sprawia, że jest tak popularny zarówno w bardziej tradycyjnym, jak i nowoczesnym budownictwie. Jak zatem przygotować dach dwuspadowy? Na jakie aspekty trzeba mieć oko, podczas planowania takiego dachu i kiedy dach dwuspadowy zupełnie nie będzie zdawał egzaminu?
Jak zrobić dach dwuspadowy krok po kroku?
Budowa dachu dwuspadowego jest procesem, który wymaga precyzyjnego planu, a także wysokiej jakości produktów oraz wykonania. Najpierw zajmijmy się jednak kwestią organizacji niezbędnych etapów tego procesu. Jak zatem wykonać dach dwuspadowy?
- Zdecyduj się na konkretny projekt. Pierwszy krok w budowie dachu jest stricte teoretyczny. Projekt konkretnej konstrukcji uwzględni jednak jej wymiary i maksymalne obciążenie, które pozwoli dobrać odpowiednie materiały.
- Przygotuj materiały. Większość z nich będzie wynikała z wybranego projektu. Niezbędny będzie zakup drewna konstrukcyjnego, a także materiałów na pokrycie dachowe, izolację, a także wykończenie.
- Zatrudnij ekipę do budowy więźby dachowej. To ważny krok. Powierzasz w nim bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji, jaka powstanie, a zatem wybierz mądrze! Specjaliści z zakresu ciesielstwa przygotują całą konstrukcję nośną dachu, zgodnie z przedstawionym projektem.
- Zadbaj o pokrycie dachu. Na gotowej więźbie dachowej należy zamontować wybrane pokrycie dachu.
- Postaw na skuteczną izolację i wysokiej jakości wykończenie. Końcowy etap, który może się też przeplatać z krokiem poprzednim, to instalacja odpowiednich izolatorów, które zapewnią odpowiednie zabezpieczenie termiczne i akustyczne. Finał prac polega na montażu wykończenia, czyli rynien oraz podbitki.
Projekt dachu dwuspadowego
Co wpływa na wygląd i funkcjonalność budynku, w tym dachu? Oczywiście jest to projekt. W przypadku dachu dwuspadowego schemat projektowy powinien uwzględniać nie tylko estetykę, ale również kwestie techniczne, takie jak kąt nachylenia połaci dachu czy wybór odpowiednich materiałów, których obciążenie będzie dopasowane do możliwości nośnych konstrukcji. Równie istotne jest także wzięcie pod uwagę przepisów budowlanych, jakie panują w danym regionie. Mogą one warunkować nie tylko rodzaj, ale i wizualny aspekt Twojego dachu.
Bądźmy w kontakcie!
Czekamy po drugiej stronie!
Kamil, Obsługa klienta
Efektem pracy architekta przygotowującego projekt dachu są rzuty. Dzięki nim można zapoznać się z widokiem dachu dwuspadowego z lotu ptaka, ale też z jego przekrojem. Na rzutach uwzględnione są bardzo dokładnie wymiary budynku, układ połaci, ale też ‒ co ważne z perspektywy późniejszego wykonawcy ‒ rozkład elementów konstrukcyjnych dachu, takich jak krokwie czy kalenice. Dobrze przygotowany rzut jest więc konieczny do właściwego wykonania całego dachu. Pamiętaj, że rzut więźby dachowej w dachu dwuspadowym może być niesymetryczny. Wszystko zależy od jego planowanych wymiarów.
Kiedy projektant zaproponuje inny dach?
Nie zawsze dach dwuspadowy będzie zdawał egzamin. Czynnikami, które mogą wpłynąć na wybór innego rodzaju dachu, mogą być ograniczenia architektoniczne (np. nieregularny kształt budynku), potrzeba maksymalizacji przestrzeni użytkowej, regionalne warunki pogodowe (np. bardzo silne wiatry) czy ograniczenia urbanistyczne (np. w zabytkowych czy chronionych obszarach).
Obliczanie dachu dwuspadowego
Dlaczego skorzystanie z usług architekta jest niezbędne w kwestii budowy konstrukcji dachu? Wie on, jak obliczyć:
- powierzchnię dachu dwuspadowego;
- długość krokwi na dach dwuspadowy;
- wysokość dachu dwuspadowego
i wiele, wiele innych. Określenie wszystkich tych parametrów jest niezbędne, by dach mógł funkcjonować w danej strefie klimatycznej oraz mógł mieć konkretne pokrycie dachowe.
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego?
Skąd wiadomo, że dach ma mieć 20, 30, 35 lub więcej stopni nachylenia? Właśnie ze skrupulatnych obliczeń. Kąt nachylenia w dachu dwuspadowym to jeden z ważniejszych parametrów ustalanych przez projektanta. Zyskuje się go przez wykorzystanie funkcji trygonometrycznych, a także takich miar jak szerokość oraz wysokość dachu.
Konstrukcja dachu dwuspadowego
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z małym czy z dużym dachem, czy przewidziany jest strop, czy budowa będzie bez stropu, drewniana konstrukcja dachu dwuspadowego musi opierać się na solidnej więźbie, która stanowi szkielet całego dachu. Zadaniem więźby dachowej jest bowiem przenoszenie obciążeń z dachu na ściany budynku, co gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo.
Więźba dachowa w dachu dwuspadowym
Więźba dachowa składa się z krokwi (one budują m.in. nachylone połacie dachu) oraz elementów, które je wzmacniają. Do tej grupy należą np. jętki czy płatwie. Przy wykonaniu więźby dachowej niezwykle ważne jest trzymanie się danych z projektu, wśród których znajdują się informacje o tym, jakie mają być wymiary krokwi, co ile należy je układać w konkretnym dachu dwuspadowym czy jak ma wyglądać jego kalenica.
Elementy dachu dwuspadowego
Jak się domyślasz, na solidną i trwałą konstrukcję dachu dwuspadowego składa się kilka kluczowych elementów:
- krokwie – główne belki nośne, budujące połacie dachu;
- murłaty – belki opierające się na ścianach budynku, na których mocowane są krokwie;
- jętki i płatwie – elementy wzmacniające konstrukcję więźby;
- kalenica – górna krawędź dachu, gdzie łączą się dwie połacie dachowe;
- łaty i kontrłaty – drewniane listwy montowane na krokwiach; do nich przymocowane jest pokrycie dachowe.
Dach drewniany dwuspadowy
Drewno to materiał naturalny, o unikatowym designie, który bardzo dobrze izoluje ciepło. Nic więc dziwnego, że coraz więcej projektów przewiduje wykonanie w całości drewnianego dachu dwuspadowego. To gwarancja konstrukcji lekkiej i wytrzymałej.
Czy dach dwuspadowy jest dachem wielospadowym?
Dach dwuspadowy nie jest dachem wielospadowym. Konstrukcja tego ostatniego składa się z kilku połaci dachowych, zbiegających się w różnych punktach. Przykładami dachów wielospadowych mogą być dachy kopertowe lub namiotowe. Dach dwuspadowy, jak wskazuje jego definicja i nazwa, składa się jedynie z dwóch połaci. W praktyce możemy jednak zobaczyć dachy złożone z połączenia dwóch dachów dwuspadowych.
Czym pokryć dach dwuspadowy?
Wybór pokrycia dachowego jest jednym z ważniejszych etapów budowy dachu dwuspadowego. Na rynku dostępne są różne materiały, które można zastosować w zależności od preferencji estetycznych, funkcjonalności czy budżetu. W Drew Tartak proponujemy klientom następujące pokrycia dachowe:
- dachówkę ceramiczną lub betonową,
- blachodachówkę,
- blachę trapezową,
- blachę na rąbek.
Kwestia tego, jaką blachę czy dachówkę najlepiej wybrać do konkretnego dachu dwuspadowego, jest zwykle ustalona przez architekta. Jeśli masz jednak pytania, czym się charakteryzują poszczególne rodzaje pokrycia dachowego, chętnie Ci to wyjaśnimy w kontakcie osobistym!
Wykończenie dachu dwuspadowego
Ostateczny wygląd dachu dwuspadowego uzyskujemy na ostatnim etapie jego budowy, a mianowicie podczas jego wykończenia. To w tym momencie pojawiają się rynny, obróbki blacharskie, mające na celu zabezpieczenie newralgicznych miejsc dachu, a także następuje montaż podbitki.
Podbitka dachu dwuspadowego
Umieszcza się ją pod okapem dachu. Jej główną funkcją jest ochrona konstrukcji dachowej przed wilgocią i szkodnikami. Podbitkę wykonuje się z różnych materiałów, takich jak drewno, PVC czy aluminium.
Przy ustalaniu tego, jak wykonać podbitkę dachu dwuspadowego, może pojawić się pomysł, by zostawić krokwie odsłonięte. Taką sytuację należy przewidzieć po to, by móc wykonać nadbitkę. Tę jednak montuje się wcześniej, z góry, jeszcze przed ułożeniem pokrycia dachowego.
Koszt dachu dwuspadowego
Cena, jaką trzeba przeznaczyć na budowę dachu dwuspadowego zależy od wielu czynników: wielkości dachu, złożoności konstrukcji, a także konkretnego regionu. Przygotowując kosztorys dachu dwuspadowego, musisz też pamiętać o kosztach związanych z koniecznością opłaty za wybrane pokrycie dachowe, izolację, a także robociznę. To, ile finalnie kosztuje zrobienie dachu dwuspadowego, wiąże się z tym, ile drewna zużyje się na jego budowę.
Jeśli szukasz sprawdzonej ekipy, która kompleksowo zajmie się wykonaniem Twojego dachu dwuspadowego, skontaktuj się z przedstawicielem Drew Tartak. Oferujemy Ci wysokiej jakości usługi ciesielsko-dekarskie. Z nami nie tylko zdobędziesz porządne drewno na budowę dachu, ale też postawimy Ci konstrukcję dachu, a potem zajmiemy się montażem pokrycia oraz wykończeniem.