Jakie funkcje pełni kalenica dachu?
Wśród rozmaitych elementów konstrukcji dachu bardzo ważną rolę pełni kalenica. Jest to belka, która tworzy swego rodzaju szczyt ‒ to właśnie w jej punkcie przecinają się dwie połacie dachu. Choć może wyglądać niepozornie, rola kalenicy jest niezwykle istotna. W tym artykule dowiesz się, jak jest zbudowana, jakie konkretnie przypisuje się jej funkcje oraz dlaczego jest tak ważna.
Kalenica jest belką, która umieszczona jest poziomo na szczycie dachu. To na niej zbiegają się przeciwległe krokwie tworzące poszczególne połacie. Konstrukcja kalenicy jest na ogół dość prosta. W tradycyjnej formie dachu jego rama składa się z pary przeciwległych krokwi, które stykają się właśnie z kalenicą. Krokwie te są odpowiednio ścinane, by pasowały do belki wieńczącej dach. Na styku krokwie się przybija i całość stanowi stabilną konstrukcję. Dołem krokwie łączone są poziomą belką, która zamyka ten konstrukcyjny trójkąt. O tym, jaką funkcję w dachu pełnią krokwie również możesz przeczytać na naszym blogu.
Skoro wiemy już, co to jest kalenica i jak jest zbudowana w podstawowej wersji, zastanówmy się, czy każdy dach ją posiada oraz jakie różnice można w różnych dachach wypatrzeć
Kalenica dachu dwuspadowego
Kalenica bez wątpienia wieńczy dach dwuspadowy. Łatwo ją dostrzec, ponieważ jest to najwyższa, szczytowa krawędź dachu, która przebiega przez całą jego długość.
Bądźmy w kontakcie!
Czekamy po drugiej stronie!
Kamil, Obsługa klienta
Kalenica dachu kopertowego
Dach kopertowy charakteryzuje się dwiema połaciami ułożonymi w kształcie trójkątów oraz dwiema przeciwległymi w kształcie trapezów. Dachy czterospadowe, w tym kopertowe, nie mają już aż tak wyraźnej kalenicy, choć też jak najbardziej można ją zidentyfikować jako najwyżej położoną krawędź, która jednak zwykle jest krótsza niż bok dłuższej z połaci dachu.
Kalenica dachu płaskiego
Czy można w ogóle mówić o kalenicy, gdy dach jest prawie płaski? Do jego konstrukcji wykorzystuje się zwykle kalenicę odwróconą (w przypadku stropodachu). Ma ona wówczas kształt rynny wewnętrznej, swego rodzaju kanału, w którym może się gromadzić woda opadowa.
Kalenicę można też znaleźć na dachu jednospadowym. Jest to jego najwyższy punkt. Jak więc widać, w zależności od rodzaju dachu, kalenica może wyglądać nieco inaczej, choć raczej zawsze jest uwzględniana przez projektantów dachów.
Kalenica i jej funkcje
Jak już wiemy, belka kalenicowa to ważny element konstrukcji całego dachu. Co zatem zawdzięczamy kalenicy?
- Połączenie połaci: Kalenica łączy ze sobą przeciwległe płaszczyzny dachu, tworząc jednolitą całość. Dzięki niej cała konstrukcja jest sztywna i stabilna. To ważne, biorąc pod uwagę, że cały dach okładany jest jeszcze pokryciem, które może mieć różny ciężar.
- Szczelność: Prawidłowo wykonana kalenica chroni przed zbieraniem się wilgoci w konstrukcji dachowej. Wilgoć jest niebezpieczna dla więźby dachowej, stąd ta funkcja również jest bardzo istotna.
- Wentylację: Kalenica zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, co jest istotne dla zachowania odpowiedniego stanu poszczególnych elementów dachu przez długi czas i uniknięcia kondensacji pary wodnej.
Jak prawidłowo dołączyć kalenicę do konstrukcji dachu?
Dobry materiał, z jakiego będzie wykonana kalenica, to nie wszystko. Liczy się też właściwe dobranie pozostałych elementów takiej konstrukcji i ich odpowiedni montaż. Ważne jest, co wybierzemy w ramach wstępnego pokrycia: czy będzie to membrana dachowa czy może deskowanie z papą. Każda z tych opcji ma własne, dodatkowe zasady montażu (np. przecięcie folii w przypadku deskowania), których przestrzeganie ma wpływ na utrzymanie optymalnego poziomu cyrkulacji powietrza.
Również kontrłaty, które umieszcza się w obrębie kalenicy, muszą mieć jak najwyższą jakość. To do nich mocuje się gąsiory (części pokrywające kalenicę) czy też taśmy uszczelniające.
Kalenica ‒ najwyższy punkt dachu?
Chociaż w wielu przypadkach kalenica jest uznawana za najwyższy punkt budynku, można trafić na urzędników interpretujących przepisy w taki sposób, że najwyższym punktem jest komin lub inne wysunięte ponad kalenicę elementy. Według prawa budowlanego to właśnie kalenica powinna być uważana za najwyżej położony punkt, jednak praktyka pokazuje, że w tym zakresie lepiej jest się zawsze upewnić, jak urząd w danym regionie interpretuje przepisy. Ta wiedza może pomóc ograniczyć modyfikacje projektu budynku w czasie prac.
Kalenica w Drew Tartak ‒ zaufaj naszym specjalistom!
Potrzebujesz sprawdzonej ekipy, która kompleksowo zajmie się Twoim dachem? Od zamówienia materiałów zgodnych z projektem, poprzez wykonanie całej konstrukcji drewnianej, a także ułożenie wybranego pokrycia dachu? Postaw na usługi ciesielsko-dekarskie w naszym tartaku. Tak jest! U nas nie tylko zamówisz drewno do wykonania dachu, ale i znajdziesz doświadczonych fachowców, którzy ten dach postawią na Twoim domu!
Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią oddać sprawy konstrukcyjne wykwalifikowanym do tego zespołom. Zaplecze Drew Tartak to drewno najwyższej jakości i specjaliści, którzy doradzają i mają sprawdzone metody trwałego montażu ‒ dach wykonany z naszego drewna rękami naszych majstrów przetrwa wiele, wiele lat w rozmaitych warunkach atmosferycznych!