Jakie są rodzaje impregnacji drewna i czym się różnią?
Projektując konstrukcje drewniane, zawsze chcemy, by służyły nam one jak najdłużej. Nieważne czy jest to więźba dachowa, szkielet budynku czy mebel. Skutecznym sposobem na zachowanie drewna w jak najlepszym stanie przez wiele lat jest jego impregnacja. Na rynku znajdziemy różne pomysły na zabezpieczenie drewna przed rozmaitymi czynnikami. Którą z tych metod wybrać, w jakich przypadkach i na czym właściwie on polegają?
O tym, dlaczego powinno się impregnować drewno, możesz dowiedzieć się z naszego wcześniejszego artykułu. Teraz skupimy się na kwestii wyboru rodzaju impregnacji ‒ zarówno w kontekście metody, jak i stosowanych środków chemicznych.
Metody impregnacji drewna
Metody impregnacji drewna można podzielić przede wszystkim ze względu na sposób nakładania lub wtłaczania impregnatów do elementów drewnianych. Wśród najpopularniejszych technik znajdują się:
- Malowanie i natrysk ‒ te metody bardzo dobrze sprawdzają się przy impregnacji zarówno luźnych elementów, jak i zbudowanych już konstrukcji drewnianych. Malowanie pędzlem to dosyć popularny rodzaj impregnowania, który można wykonywać samodzielnie we własnym zakresie. Tak jednak zwykle impregnujemy raczej małe powierzchnie, na niewielką skalę. Natryski na drewno wykonuje się najczęściej w specjalnych tunelach (kabinach) natryskowych. W nich umieszcza się większe części drewniane, natomiast w przypadku impregnowania trudno dostępnych miejsc gotowych konstrukcji wykorzystuje się natrysk z urządzenia przenośnego.
- Zanurzanie ‒ kąpiele całych kawałków drewna odbywają się w różnych wannach. W zależności od ich rodzaju oraz od potrzebnej intensywności dana kąpiel impregnacyjna może trwać od kilku sekund do nawet całej doby. Zwykle im dłuższy czas impregnacji zanurzeniowej, tym głębiej w strukturę drewna wnika substancja impregnująca. Trzeba pamiętać, że jeśli utniemy fragment, który był już zaimpregnowany tym sposobem, część nacięcia należy zabezpieczyć malowaniem lub natryskiem miejscowym.
- Impregnacja ciśnieniowa ‒ a właściwie próżniowo-ciśnieniowa polega na wykorzystaniu możliwości operowania ciśnieniem do przygotowania kawałka drewna do impregnacji i jej późniejszym wykonaniu. Metoda impregnacji próżniowej sprawdza się rewelacyjnie w przypadku drewna, które ma być wykorzystane w kontakcie z glebą lub wodą. Schemat tej metody zwykle polega na pozbyciu się całkowicie powietrza z komórek drewna (próżnia) i późniejszym wpuszczeniu środka konserwującego pod dużym ciśnieniem.
- Wstrzykiwanie ‒ do tej techniki potrzebne są odwierty w strukturze drewna, które pozwalają na wtłoczenie do wnętrza substancji impregnującej drewnianą część najbliższą danemu odwiertowi. Ten sposób impregnacji drewna wykorzystuje się zwykle do pewnych fragmentów drewnianych, które mogły zostać zaatakowane np. przez szkodniki.

Impregnacja ciśnieniowa czy zanurzeniowa?
Każdy rodzaj impregnacji wybiera się przede wszystkim z perspektywy celu, jaki chcemy osiągnąć oraz przeznaczenia danego elementu drewnianego. Tak więc zarówno impregnacja ciśnieniowa, jak i zanurzeniowa będą się sprawdzać w różnych warunkach. Impregnację próżniowo-ciśnieniową warto wybrać, kiedy potrzebujemy drewna do budowli mających stały kontakt z podłożem lub wodą: palisady ogrodzeniowe, mosty, altany ‒ tutaj dobrze jest postawić na głęboki impregnat ciśnieniowy. Z kolei dużym plusem impregnacji zanurzeniowej jest to, że można ją wykonać samodzielnie w warunkach domowych i będzie to optymalna impregnacja np. drewna konstrukcyjnego. Jeśli wahasz się nad wyborem między impregnacją ciśnieniową a zanurzeniową ‒ napisz do naszego konsultanta.
Rodzaje impregnatów do drewna
Co to jest impregnat? To specyfik, dzięki któremu impregnowany materiał, np. drewno, jest chroniony przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi. Na rynku możemy znaleźć różne substancje konserwujące. Impregnaty występują w formie sprayu do drewna, farby czy płynów, a ich działanie obejmuje ochronę przed wodą, wilgocią (a w konsekwencji grzybami i pleśnią), szkodnikami, warunkami atmosferycznymi (słońce, deszcz, mróz itd.), a nawet przed ogniem.
Malowanie impregnatem do drewna
Każdy rodzaj impregnacji na trochę innym poziomie zabezpiecza drewno. Warto pamiętać ‒ w szczególności podczas malowania i natrysku ‒ że na głębokość, na jaką dostanie się impregnat, ma wpływ także ułożenie drewna i jego wcześniejsze przygotowanie. Materiały heblowane potrzebują przykładowo mniejszych ilości impregnatu, szacunkowo przyjmują ich dwukrotnie mniej w porównaniu z drewnem nieheblowanym. Kwestia tego, czy drewno impregnujemy w poziomie czy w pionie również ma znaczenie ‒ substancja nakładana na poziome belki lepiej wnika w ich strukturę, niż ma to miejsce w przypadku elementów pionowych, po których wierzchu impregnat po prostu spływa.

Impregnacja drewna natryskowo
Kiedy chcemy proces impregnacji przyspieszyć lub mamy do czynienia z większą powierzchnią o miejscach z utrudnionym dostępem, warto odstawić pędzel lub wałek i wziąć do ręki pistolet (specjalne urządzenie). Malowanie impregnatem do drewna, który musi być przystosowany do techniki natryskowej, jest wówczas o wiele łatwiejsze.
Bądźmy w kontakcie!
Czekamy po drugiej stronie!

Kamil, Obsługa klienta
Impregnacja ze specjalistą ‒ Drew Tartak zaprasza!
Na wielu portalach i forach dyskusyjnych znajdziemy pomysły na naturalne sposoby impregnacji drewna. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one wskazówki i pomocy ze strony fachowców, którzy na co dzień pracują z drewnem. Niewątpliwie sporym ułatwieniem jest zakup drewna, które od razu zostanie zaimpregnowane odpowiednią metodą przez osoby, które się w tym specjalizują i posiadają do tego profesjonalne urządzenia. W Drew Tartak znajdziemy impregnaty do drewna na zewnątrz, do drewna konstrukcyjnego i inne impregnaty dla każdego rodzaju tarcicy. Zadzwoń lub napisz, a my wskażemy Ci, jaką impregnację warto wybrać dla Twojego drewna.