Rodzaje dachów ‒ jaki dach wybrać?
Wybór odpowiedniego dachu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musisz podjąć podczas budowy domu. Dach nie tylko chroni budynek przed warunkami atmosferycznymi, ale także wpływa na wygląd zewnętrzny oraz funkcjonalność całej nieruchomości. Od konkretnego rodzaju dachu zależy też kształt całej konstrukcji więźby dachowej. Jakie są zatem najpopularniejsze rodzaje dachów, czym się wyróżniają i kiedy warto je zastosować?
Dach dwuspadowy ‒ klasyka i funkcjonalność
Prosty dach dwuspadowy to najbardziej rozpowszechniony rodzaj dachu w Polsce. Zgodnie z definicją jego konstrukcja charakteryzuje się dwiema połaciami, które spotykają się na kalenicy. Jaki kąt nachylenia musi mieć dach dwuspadowy? Obie połacie mogą być nachylone pod tym samym lub różnym kątem. W tej drugiej sytuacji dach jest niesymetryczny (a więc jego części na rzutach nie są lustrzanym odbiciem), co również dodaje atrakcyjnego elementu projektowi całego domu. Koszt dachu dwuspadowego raczej należy do tych bardziej ekonomicznych, gdyż sama powierzchnia dachu nie jest powiększana np. łamaniem połaci. Więźba dachowa dachu dwuspadowego jest łatwa w konstrukcji, która dzięki rozmaitym warstwom izolacyjnym zapewnia dobrą odporność na opady i wiatr.
Dach jednospadowy ‒ nowoczesne i proste wzornictwo
Budowa dachu jednospadowego, znanego również jako dach pulpitowy, zakłada wykonanie jednej połaci dachowej. Jest to idealne rozwiązanie dla budynków o nowoczesnej architekturze. Prosta konstrukcja drewniana lub stalowa sprawia, że jest on łatwy i szybki w realizacji, a także efektywny pod względem kosztów. Jaki jest minimalny spadek dachu jednospadowego? Przyjmuje się, że najmniejsze nachylenie dachu jednospadowego to 3 stopnie ‒ wówczas można mówić o praktycznie płaskim dachu jednospadowym. Z kolei maksymalny kąt nachylenia to około 45 stopni. Na dachy jednospadowe można trafić bez problemu w nowym budownictwie.
Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać projekt z dachem jednospadowym, czy dwuspadowym, obejrzyj rozmaite zdjęcia różnych domów lub filmy z ich udziałem. Jedną z głównych zalet dachu jednospadowego jest duży wybór pokrycia dachowego: możesz postawić na montaż blachy trapezowej, dachówki i innych materiałów, które uzupełnią minimalistyczny i prosty wygląd dachu. Co więcej, dach jednospadowy należy do najtańszych typów.
Do jego montażu najlepiej jest zatrudnić fachowca, który będzie wiedział, jak zaciąć krokwie na dach jednospadowy, jaki powinien być na nim rozstaw krokwi oraz jak duże nachylenie jest niezbędne w danym regionie klimatycznym.
Dach czterospadowy ‒ elegancja i tradycja
Konstrukcja dachu czterospadowego posiada połacie na wszystkich czterech stronach budynku, co nadaje jej symetrycznego wyglądu. Jest to doskonały wybór dla osób ceniących tradycyjne formy, a jednocześnie zapewnia bardzo dobrą stabilność konstrukcji. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać budowę dachu dwuspadowego, czy czterospadowego, weź pod uwagę kilka kwestii, które różnią te wspomniane rodzaje. Cena za dach czterospadowy będzie znacznie większa, choćby przez potrzebę skonstruowania innej, większej więźby dachowej. Oprócz drewna zwiększy się ilość materiału izolacyjnego, a także pokrycia. Jeśli jednak kwota finalna, jaką uzyskasz z obliczeń, nie będzie zbyt wygórowana, śmiało wybierz dach czterospadowy.
Bądźmy w kontakcie!
Czekamy po drugiej stronie!
Kamil, Obsługa klienta
Dach kopertowy ‒ konstrukcja nietuzinkowa w swojej prostocie
Schemat dachu kopertowego jest mniej standardowym rozwiązaniem, które wyróżnia się ciekawym kształtem przypominającym kopertę. Jest to opcja dla osób poszukujących unikatowych rozwiązań architektonicznych, które nadadzą indywidualnego charakteru każdej nieruchomości. Dach kopertowy, inaczej namiotowy, powstaje zawsze z połaci trójkątnych i na planie kwadratu ‒ to odróżnia go od dachu czterospadowego.
Jak wymierzyć dach kopertowy z lukarnami, jak przygotować dla niego konstrukcję więźby dachowej i jaka będzie cena dachu kopertowego ‒ na te pytania może odpowiedzieć nasz konsultant, który otrzyma od Ciebie pełne wymiary i plan budowy domu.
Dach płaski ‒ minimalistyczny design
Płaskie dachy są rozwiązaniem często wybieranym dla budownictwa komercyjnego oraz nowoczesnych domów prywatnych. Zaletą lekkich dachów płaskich jest ich prostota wykonania i dosyć niska cena. Dach płaski z definicji mógłby wydawać się dachem o zerowym spadku Czy jednak tak jest w praktyce? Doświadczenie dekarskie pokazuje, że w naszej strefie klimatycznej, gdzie opady śniegu i deszczu mogą nieco dłużej zalegać na dachu, kąt nachylenia dachu „płaskiego” musi wynosić minimum 3 stopnie. Dodatkowo wykonawca powinien zadbać o właściwą wentylację tego rodzaju dachu oraz pokrycie go lekkim i odpornym materiałem. O tym, jakie są rodzaje pokryć dachowych możesz przeczytać w innym artykule na naszym blogu.
Dach płaski, co można dostrzec na rzucie i jego przekroju, składa się z kilku warstw: drewnianej konstrukcji nośnej, paroizolacji, termoizolacji, warstwy zapewniającej spadek oraz hydroizolacji. W architekturze spotyka się również połączenie dachu skośnego z płaskim.
Dach płaski z attyką czy bez?
Attyka to przedłużenie zewnętrznej ściany budynku ponad krawędź dachu płaskiego. Takie rozwiązanie przynosi szereg korzyści począwszy od zabezpieczenia osób przebywających na dachu, przez odpowiednie odprowadzenie wody, aż po maskowanie ewentualnego spadku dachu i wszystkiego, co się na nim znajduje. Attykę można też montować przy płaskim dachu dwuspadowym.
Nowoczesny dach mansardowy
Co mówi definicja o dachu mansardowym? Ten rodzaj dachu charakteryzuje się złamaną konstrukcją połaci, co pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej w części poddasza. Przekroje więźby dachu mansardowego pokazują, że pierwsza część połaci z jednej strony dachu jest ułożona pod mniejszym kątem nachylenia, niż druga ‒ niższa. Dachy mansardowe mogą być zarówno dwuspadowe, jak i czterospadowe. Konstrukcja dachu mansardowego jest dość skomplikowana i trudna do wykonania, co czyni ten rodzaj jeszcze bardziej cenionym. Na polskim rynku coraz częściej pojawiają się projekty dachu mansardowego także z lukarnami.
Dachy naczółkowe ‒ tradycja i różnorodność w jednym
Zaletą dachu naczółkowego jest dość dobre odprowadzanie wody oraz wytrzymałość na ciężar śniegu. Konstrukcja dachu naczółkowego, co można zobaczyć zarówno na rzutach, jak i na starszym budownictwie, nie jest zbyt złożona. To fragment dwuspadowy z niewielkimi dwiema trójkątnymi połaciami wychodzącymi pod skosem z przecięcia dwóch wspomnianych połaci.
Dach półszczytowy, czyli co wyróżnia chaty z Podhala?
Dach półszczytowy, inaczej określany mianem dachu przyczółkowego, to połączenie dachu dwuspadowego z elementami dachu naczółkowego. Konstrukcja więźby dla tego typu oparta jest na elemencie dwuspadowym oraz szerokim okapie. Dach półszczytowy często można spotkać jako zwieńczenie budynków zakopiańskich, szczególnie tych budowanych w sposób tradycyjny.
Dach wielopołaciowy ‒ do skomplikowanych projektów architektonicznych
Konstrukcja dachu wielopołaciowego jest bezpośrednio dostosowana do indywidualnych potrzeb projektu architektonicznego. Niejednokrotnie jest to rozwiązanie nieco bardziej złożone, niż pozostałe rodzaje dachów, jednak dzięki temu rewelacyjnie nadaje się do niestandardowego designu.
Drew Tartak buduje dachy!
Przed Tobą budowa dachu, a Ty dalej nie wiesz, jak zrobić dach dwuspadowy, jednospadowy, czterospadowy, kopertowy lub jeszcze jakiś inny? Zgłoś się do ekipy Drew Tartak! Nasi eksperci oferują nie tylko wysokiej jakości materiały drewniane, ale i kompleksowo zajmą się budową Twojego dachu w ramach usług ciesielsko-dekarskich. Zainwestuj w bezpieczny i efektowny wizualnie dach w swoim domu!