Tarcica budowlana ‒ jakie ma zastosowanie?
Jednym z podstawowych produktów, z jakimi możesz się spotkać w tartaku, jest tarcica. Ma ona wszechstronne zastosowanie: począwszy od sektora meblarskiego, aż po branżę ozdobną. Tarcica znalazła również szczególne miejsce w dziedzinie budowlanej. Przyjrzyjmy się zatem, jak można ją wykorzystać na tym polu.
Tarcica budowlana ‒ wymiary
Na budowie potrzebne są rozmaite elementy drewniane w różnorakich wymiarach. Wedle obowiązujących norm wyróżniamy następujące rodzaje tarcicy budowlanej, które można podzielić właśnie ze względu na ich wielkość:
- belki ‒ zwykle mieszczą się w wymiarach 10‒25 cm szerokości i 5‒10 cm grubości. Służą jako materiał do wykonywania konstrukcji dachowych, podłóg, stropów itd. Mają funkcję nośną i stabilizacyjną.
- deski ‒ w porównaniu do belek są nieco bardziej płaskie: mają wymiary 7-25 cm na szerokość oraz 2‒5 cm grubości. Stosuje się je zwykle do usztywniania konstrukcji, ale także do celów wykończeniowych. Powstają z nich m.in. podłogi czy pokrycia dachów.
- kantówki ‒ ich przekrój najczęściej jest kwadratowy, a długość boku mieści się zwykle w przedziale 10‒20 cm. To z nich powstają murłaty czy słupki wykorzystywane do podpierania konstrukcji.
- łaty i kontrłaty ‒ jeśli nie chcemy sztywnego pokrycia dachowego z desek, warto użyć innych drewnianych elementów, które na to pokrycie nadają się idealnie, czyli łat i kontrłat. Są to listwy, posiadające kwadratowy bądź prostokątny przekrój. Wymiary łat to najczęściej 2‒4 na 4,5‒6 cm, natomiast kontrłaty zamykają się zwykle w przekroju 2,5 na 5 cm.
W budownictwie potrzebne są rozmaite części drewniane, które można otrzymać w tartaku. Ich długość jest dostosowywana do potrzeb konkretnego projektu. Na specjalne zamówienie klienta w Drew Tartak wykonujemy elementy o niestandardowych wymiarach.
Specjalny proces produkcji tarcicy budowlanej pozwala uzyskać materiał nie tylko o określonych wymiarach, ale przede wszystkim o konkretnych właściwościach fizycznych. Dzięki temu zastosowanie tarcicy w budownictwie jest tak wszechstronne. Popularnymi surowcami, z których powstaje tarcica budowlana są zarówno drzewa iglaste (np. sosna), jak i liściaste (np. dąb). Przy tej okazji warto wspomnieć, że cena tarcicy budowlanej za metr sześcienny może się znacznie wahać właśnie ze względu na rodzaj drewna, z jakiego jest wykonana. Przedział cenowy w przypadku większości rodzajów zaczyna się od kilkuset złotych za m³.
Gdzie tarcica budowlana może znaleźć zastosowanie? Możliwości jest wiele. Wśród nich warto wymienić konkretne obszary:
- konstrukcje ścian i sufity ‒ szkielet całego budynku, czyli ścian i sufitów to obszar, w którym bez tarcicy budowlanej trudno się obejść. To właśnie na drewnianych belkach opierają się pozostałe elementy budowlane, np. płyty gipsowo-kartonowe.
- stropy oraz podłogi ‒ tarcica budowlana znajdzie także zastosowanie przy powstawaniu stropów i podłóg: drewniane belki stropowe mają za zadanie utrzymywać całą konstrukcję pięter, a dzięki deskom podłogowym można ułożyć stabilną przestrzeń, po której się chodzi. Tarcica budowlana to również dobry materiał do ułożenia drewnianego parkietu.
- stolarka ‒ bez względu na to, czy montujesz drzwi, czy okna, w obu przypadkach potrzebujesz solidnej ramy, którą właśnie wykonasz z tarcicy budowlanej. Dzięki temu zapewniasz stolarce okiennej i drzwiowej w swoim domu stabilną konstrukcję, na której można bezpiecznie je przymocować.
- mniejsze konstrukcje zewnętrzne ‒ tarcicę budowlaną warto wykorzystać na wszelkiego rodzaju altany, pergole, werandy, tarasy i inne mniejsze formy zewnętrzne. Wykonanie ich z drewna zapewni im wytrzymałość, ale też ładny i naturalny wygląd.
- wykończenie ‒ tarcica budowlana to dobry materiał do użycia w fazie wykończeniowej zarówno do produkcji schodów, parapetów, balustrad czy boazerii, jak również do wytwarzania mebli i ozdobnych dekoracji.
Tarcica na dach
Tarcica budowlana jest podstawą w przypadku powstawania różnych konstrukcji dachowych. Bez względu na wybrany rodzaj więźby dachowej, będzie ona wykonana głównie z drewna. Popularne elementy, jakie pojawią się do utworzenia szkieletu dachu, to belki, krokwie, słupki, miecze, płatwie, wiatrownice, a na pokrycie dachu deski lub łaty i kontrłaty. Ważne jest, by tarcica na dach była odpowiednio wysuszona. Drewno, które ma być przeznaczone do celów budowlanych nie powinno przekraczać 20%.
Konstrukcja dachowa to projekt na lata. Z tego powodu, zamawiając tarcicę na dach, warto pomyśleć o jej impregnacji. Dzięki temu każdy element będzie bardziej odporny na różnego rodzaju choroby, pleśnie czy szkodniki. W naszym tartaku możesz od razu zaznaczyć, że potrzebujesz drewna impregnowanego, dzięki czemu otrzymasz materiał zabezpieczony. Łatwo rozpoznasz to po nieco zmienionym kolorze drewna.
Tarcica na ogrodzenie
Tarcicę budowlaną można też z powodzeniem wykorzystać w ogrodzie. Wszelkiego rodzaju schodki, rabaty, mostki bez problemu mogą być wykonane z elementów drewnianych. Oprócz tego tarcica jest też świetnym materiałem do postawienia efektownego ogrodzenia. Przyda się na pewno do skonstruowania szalunków w przypadku zalewania części betonowych, jak również do wykonania drewnianych sztachet lub postawienia całego drewnianego płotu.
Jak widać, tarcica budowlana to surowiec o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Pamiętaj, by przy szukaniu jakiegokolwiek elementu drewnianego, wybierać sprawdzonego dostawcę. Materiały tartaczne firmy Drew Tartak posiadają certyfikaty potwierdzające oryginalność wytwarzanego przez nas asortymentu oraz produkcję opartą na zasadach zrównoważonego rozwoju. Skontaktuj się z nami i wyceń swój projekt!
Bądźmy w kontakcie!
Czekamy po drugiej stronie!