Więźba dachowa
Projektując dach, zastanawiamy się przede wszystkim, czym będzie pokryty. Dużo rzadziej myślimy o tym, jak będzie wyglądała konstrukcja znajdująca się w ukryciu, pod wybraną dachówką, a która jest również bardzo ważna dla całego budynku. Umieszczona jest pod większością dachów, wspiera całą strukturę domu i zwykle jest drewniana – mowa o więźbie dachowej.
Wyceń
Nasze więźby dachowe wykonane są z najwyższej jakości drewna. Skontaktuj się z nami!
Czym jest więźba dachowa?
Więźba dachowa drewniana to charakterystyczny szkielet, który można dostrzec na wielu budowach. Konstrukcja ta umożliwia przeniesienie rozmaitych obciążeń z pokrycia dachu skośnego na ściany nośne. Na to, jaka więźba będzie najbardziej optymalna dla projektu naszego domu, rzutuje rodzaj planowanego wykończenia, ocieplenia, warunki atmosferyczne (siła wiatru oraz ilość opadów śniegu), a także obciążenie własne dachu. W trakcie przygotowania projektu więźby architekt weźmie pod uwagę wspomniane elementy, a oprócz tego kąt nachylenia dachu, obecność okien dachowych czy to, jak daleko są od siebie oddalone ściany. Te wszystkie parametry pozwolą dokonać obliczeń, według których powstanie projekt szkieletu wieńczącego dom. Skoro wiadomo już, co to jest więźba dachowa, przyjrzyjmy się temu, z czego się składa.
Więźba dachowa - konstrukacja
Konstrukcja tradycyjnej więźby dachowej zależy od rodzaju dachu i jego wymiarów. Przede wszystkim buduje się ją z części drewnianych, zamówionych np. w tartaku. Z uwagi na to, że niektóre nazwy elementów więźby dachowej mogą być kojarzone z innym użyciem tych terminów, warto tutaj przytoczyć chociaż część z nich.
- Krokwie – pochyłe belki o prostokątnym przekroju, rozstawione w około metrowych odstępach. To na nich opiera się cała pokrywa dachu.
- Płatwie dachowe – poziome drewniane belki w konstrukcji dachu, które są podporą dla krokwi.
- Kalenica – szczytowa belka, łącząca połacie dachu.
- Murłata – drewniana belka o kwadratowym przekroju, która w więźbie dachowej ma za zadanie łączyć ściany z dachem. Do niej przytwierdza się krokwie, jest to więc belka, na której opiera się więźba dachowa.
- Jętka – pozioma belka łącząca dwie krokwie umieszczone po przeciwnych stronach.
- Wiatrownice – belki, które przytwierdza się ukośnie względem krokwi, służą one do ochrony dachu przed wiatrem.
Więźba dachowa - rodzaje
Rodzaje więźby dachowej zależą przede wszystkim od modelu dachu, jaki został wybrany w projekcie domu i jego rozpiętości. Inaczej będzie wyglądała więźba w przypadku dachu kopertowego lub mansardowego, a inaczej zrobimy więźbę jednospadową czy czterospadową. Do najpopularniejszych rodzajów klasycznej, dwuspadowej więźby dachowej należą:
- więźba dachowa krokwiowa – to najprostszy rodzaj więźby, który stosuje się przy rozpiętości dachu poniżej 7 m i kącie nachylenia połaci do 50o. Zastosowane w tym rozwiązaniu krokwie mają tylko dwa punkty oparcia: górny w kalenicy i dolny na murłacie,
- więźba dachowa jętkowa, krokwiowo-jętkowa – to wersja zastosowania krokwi z dodatkową belką wzmacniającą (jętką) umieszczoną w połowie lub nad połową długości krokwi. Taka więźba stosowana jest na dachu o rozpiętości od 7 do 11 m i przy zachowaniu kąta nachylenia połaci w granicach 35-60o.
- więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa – to dużo bardziej rozbudowana konstrukcja dla dachów o rozpiętości powyżej 11 m i nachyleniu do 70o. W tym przypadku obciążenie rozkłada się na murłaty, ale też płatwie, czyli belki przekazujące część ciężaru na strop. Kleszcze to belki podobne do jętek, jednak nie muszą one wychodzić z każdej krokwi
Więźba dachowa dwuspadowa krok po kroku
Posiadając dach dwuspadowy wykonanie więźby dachowej może wyglądać następująco:
- Sprawdzenie w projekcie parametrów naszego dachu i przewidywanego rodzaju więźby dachowej.
- Zamówienie w tartaku potrzebnych elementów więźby dachowej, które przywożone są potem na budowę jako części do ułożenia na wierzchu budynku.
- Przymocowanie komponentów bazowych (murłaty), które mają utrzymać krokwie.
- Montaż krokwi dachowych pod odpowiednim kątem od kalenicy do ścian nośnych domu.
- Montaż belek wzmacniających – w zależności od tego, jaki jest stopień zaawansowania konstrukcji więźby dachowej.
Dość nowym rozwiązaniem jest zamawianie gotowej prefabrykowanej więźby dachowej, która nie jest przywożona w częściach, ale jest konstrukcją przygotowaną od razu do założenia w całości na strop budynku. Taki rodzaj wykorzystuje się na prostych bryłach, w sytuacji, kiedy poddasze naszego domu będzie nieużytkowe.
Z jakiego drewna wykonana jest więźba dachowa?
Na to, jakie drewno wykorzystuje się przy konstruowaniu więźby dachowej, ma wpływ przede wszystkim łatwość w jego obróbce i trwałość. Dobrym wyborem będzie drewno drzew iglastych, takich jak jodła, sosna, świerk czy modrzew. Nawet w tym zestawie znajdują się takie gatunki, które będą mieć swoje plusy i minusy w momencie tworzenia więźby. Na przykład sosna w porównaniu ze świerkiem posiada więcej sęków, jednak jest surowcem trwalszym i łatwiejszym do zabezpieczenia m.in. przed wodą. Jodły z kolei mają w sobie mniej żywicy, są lżejsze, ale ich wytrzymałość jest mniejsza.
Wybór drewna zwykle jest ustalany już na etapie powstawania projektu. Właśnie tam inwestor może sprawdzić, jaka powinna być klasa wytrzymałości drewna do konkretnej konstrukcji dachu. Zwykle mamy do czynienia z drewnem konstrukcyjnym C24. Najważniejszą kwestią przy wyborze drewna na więźbę dachową jest jego wilgotność. Nie powinna ona przekraczać 18-20%. Suche drewno to większa wytrzymałość i bezpieczeństwo.
Z jakiego drewna wykonana jest więźba dachowa?
Na pytanie: ile kosztuje więźba dachowa, odpowiadamy – to zależy. Jest kilka czynników, które wpływają na cenę więźby dachowej, chociażby wybrane drewno, jego przygotowanie, a także rodzaj konstrukcji więźby. Obecnie ceny za sam surowiec wahają się w granicach od kilkuset do nawet tysiąca złotych za m3. Nie bez znaczenia pozostaje zatem także wielkość dachu w projekcie domu. Klientom naszego tartaku proponujemy indywidualną wycenę, która uwzględni te wszystkie zmienne, a kwota końcowa da gwarancję zakupu dobrego materiału. Więźba dachowa to część struktury domu, na której nie można oszczędzać. Wykonanie jej po kosztach może zagrażać zawaleniem się budynku, dlatego warto zainwestować zarówno w wysokiej jakości materiały, jak i doświadczonego cieślę.